Adalet Bakanlığının zirvesinde ‘korona’ muamması

Bold Medya’da yer alan habere gör Adalet Bakanlığı cezaevlerinde korona virüs kaynaklı ölümler konusunda çelişkili bilgiler vermeye devam ediyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 13 Nisan’da cezaevlerinde korona sebebiyle 3 mahpusun öldüğünü ilan etti. Yardımcısı Uğurhan Kuş ise Meclis’te soru üzerine “Cezaevlerinde koronadan ölen yok” dedi.

Koronavirüs salgınının cezaevlerine yansımasına ilişkin yetkililerden net bir cevap gelmemesi bir yana Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Yardımcısı Uğurhan Kuş birbirine zıt açıklamalar yaptı. Duvar’dan Hacı Bişkin, Gül ve Kuş’un cezaevlerinde koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı can kaybı olup olmadığına dair ‘var’ ve ‘yok’ beyanlarının yansımasını ele aldı.

BAKANLIK DOĞRU BİLGİLERİ GİZLİYOR

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’nın doğru bilgileri kamuoyundan gizlediğini belirtti. “Salgın başından beri cezaevlerini yakın takip eden biri olarak pozitif vakalar çıktığını, ölenlerin olduğunu bakanlardan önce açıkladım. Bafra ve Şakran cezaevlerinde ölüm vakaları vardı, açıkladım. Örtbasa çalıştılar. Bafra’da Mehmet Yeter, Şakran’da İsmet Nice koronadan öldü. Yeter’i ailesine haber vermeden defnettiler. Dalaman Açık’ta tahliye sonrası vefat eden var. Sincan’da ölen Arif Yıldırım’ı açıkladım. Hakkımda soruşturma başlatıldı” diye konuştu.

BİLGİ VERMEYE ÇALIŞANLAR CEZALANDIRILIYOR

Bakanlığın açıklamaları kamuoyu baskısıyla yaptığını dile getiren Gergerlioğlu, “İşaret ettiklerim dışında da ölümler var ama açıklamıyorlar. En son Silivri’de yüzlerce vaka ortaya çıktı. Gözaltı merkezlerinde vakalar ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı bilgi gizliyor, bilgiyi vermeye çalışan gazeteciler ve milletvekilleri hakkında da soruşturma başlatıyor” diye tepki gösterdi.

KORONAVİRÜS KRONİK HASTALIKLARI TETİKLİYOR

İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyonu üyesi avukat Şule Recepoğlu da, “Hastalığın yaygınlık oranı belirtilenin üstünde. Başka hastalığı olan birçok mahpus var. Böbrek yetmezliği, kronik hastalığı olan mahpuslar vefat ettiğinde virüsten kaynaklı olduğunu söylemiyorlar. Korona bunları tetikliyor” dedi.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği ise açıkladığı raporda pandemi döneminde mahpusların sağlığa erişim hakkının kısıtlandığını duyurdu. Kimi mahpusların hikayelerine raporda yer verdi.

KAYA HAPİSHANEDE VEFAT ETTİ FİLİZ ÖLÜME TERK EDİLDİ

Sabri Kaya (Osmaniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu): 55 yaşındaydı. Üç kalp kapakçığında çürüme vardı. Salgın öncesi hastaneye kaldırılmıştı ve yoğun bakımda tedavi edilmişti. Ardından hapishaneye dönmüştü. Vefat etti.

Mehmet Salih Filiz (Ödemiş T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu): 23 yaşında. Bağırsak kanseri. Akciğerleri iyi değil ve sürekli kan kusuyor. Özel mamayla besleniyor. İlaçları kendisine verilmiyor. Maske ve temizlik malzemesi sağlanmamış. Bulunduğu koğuşta sosyal mesafe imkânı yok. Kendisini gören doktor acil hastane sevki istemesine rağmen hastane sevkleri yapılmadı.

YILDIRIM KARANTİNADA YALNIZ DURAK’A ARKADAŞINA MUHTAÇ

Deniz Yıldırım (Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu): Bağırsak ve kolon kanseri. 31 Ocak’ta ameliyat oldu. İnce bağırsağının bir kısmı dışarıda. 9 Mart’ta kemoterapiye başladı ve kemoterapisi devam ediyor. Karantinada yalnız fakat ihtiyaçlarını tek başına gideremiyor.

Abdulsamet Durak (Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu): Kalp krizi geçirdi. Anjiyo oldu ve stent daha takıldı. Hastanede kaldığı 3 gün tedavisi kelepçeli devam etti, psikolojik şiddete maruz kaldı. Hapishanede yeterli bakım sağlanamayacağını düşündüğü için bypass olmadı. Şu an hapishanede karantinada. Koğuşundaki bir arkadaşı yanında ve bakımını sağlıyor.