Av. Çiğdem Koç: ‘Ahmet Altan, Osman Kavala ve çok sayıda siyasi mahpusun bulunduğu Silivri 9’da en az beş korona vakası çıktı’

Ahval’de yer alan habere göre koronavirüs salgını sürecinde Silivri’de zaman zaman Covid-19 vakaları patlasa da Adalet Bakanlığı’nın ihmalkâr tutumu, eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

Son olarak Mayıs 2020’de Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’ndaki 44 tutuklu/hükümlüde koronavirüs tespit edildiğini duyurmuştu.

Avukat Çiğdem Koç’un Ahval’e verdiği bilgiye göre, bu kez yazar Ahmet Altan, iş insanı Osman Kavala, avukat Selçuk Kozağaçlı ve çok sayıda siyasi mahpusun bulunduğu Silivri 9 numaralı koğuşta en az beş koronavirüs vakası raporlandığı ortaya çıktı.

Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ahmet Altan’ın koridorundaki üç hücre kapısında Covid-19 yazdığını büyük bir endişeyle şimdi öğrendim” diye yazdı.

“Ağırdan alma ve aldırmazlıkla nereye varılmak isteniyor bilemiyorum” diye yetkililere seslenen Çalıkuşu, “Bu büyük vebalin sorumlularını bir hukuksal isyan ile uyarıyorum” ifadesini kullandı.

Expression Interrupted da geçtiği bilgide, Altan’la birlikte diğer tutukluların bulunduğu Silivri Cezaevi’nde Covid-19 vakalarının olduğu belirtildi.

Yasemin Çongar da, “Yarın Ahmet Altan’ın parmaklıklar ardındaki 1500. günü. Diğerleri gibi o da sadece fikir beyan ettiği için uydurma suçlamalarla hapsedildi. Ve şimdi Covid-19, kendisinin ve diğerlerinin çok sayıda tutulduğu hapishaneyi tehdit ediyor” diye yazdı.

Avukat Çiğdem Koç, Silivri 9’daki koronavirüs vakalarının perde arkasını anlatırken, geçen haftalarda gerçekleşen DHKP-C operasyonuna dikkat çekiyor.

Operasyonda gözaltına alınanlardan bir kısım kişilerin Silivri Cezaevi’ne gönderildiğini söyleyen Koç, “Covid testi pozitif çıkanların sayısı erkekler koğuşunda altı kişi, kadınlar koğuşunda da iki kişi” bilgisini paylaştı.

https://ahvalnews.com/tr/koronavirus/av-cigdem-koc-ahmet-altan-osman-kavala-ve-cok-sayida-siyasi-mahpusun-bulundugu-silivri