Bülten 2

Covid-19 Salgını ve Cezaevlerinin Durumu

27 Nisan 2020

Genel Durum

Covid-19 salgını çerçevesinde cezaevleri en büyük risk gruplarından biri olma özelliğini devam ettirmektedir. 27 Nisan 2020 tarihi itibariyle açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre 12 ilde toplam 15 farklı Ceza İnfaz Kurumunda Covid-19 vakası görülmüştür.

Basına yansıyan bilgilere göre yapılan tespitler neticesinde cezaevlerinde salgın nedeniyle en az 4 kişinin hayatını kaybettiği, en az 127 tutuklu ve hükümlünün de salgına yakalandığı değerlendirilmektedir.

Açık kaynak verilerine ve Bakanlık açıklamalarına göre cezaevlerindeki ölüm ve enfekte sayıları şu şekildedir:

Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi 1 Ölüm Tutuklu/Hükümlü
Adalet Bakanlığı Açıklaması 3 Ölüm Tutuklu/Hükümlü
Toplam Ölüm 4 Ölüm Tutuklu/Hükümlü
Ağrı Patnos Cezaevi 1 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Balıkesir Kepsut Cezaevi 1 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi 4 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Muğla Dalaman Açık Cezaevi 3 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi 26 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi 2 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Sincan Cezaevi 1 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi 1 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Cezaevi 1 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
İzmir Buca Kapalı Cezaevi 65 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
İzmir Kadın Kapalı Cezaevi (Şakran/Aliağa) 2 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Şanlıurfa Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu 3 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Adalet Bakanlığı Açıklaması 17 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Toplam Enfekte (Tutuklu/Hükümlü) 127 Enfekte Tutuklu/Hükümlü
Afyonkarahisar E Tipi Kapalı Cezaevi 50 Enfekte Cezaevi Personeli
İzmir Şakran Cezaevi 2 Enfekte Cezaevi Personeli
Adalet Bakanlığı Açıklaması 79 Enfekte Cezaevi Personeli
Toplam Enfekte (Cezaevi Personeli) 131 Enfekte Cezaevi Personeli

 

Hayatını Kaybeden Tutuklu ve Hükümlüler

Şu an itibariyle basına yansıyan veriler ışığında 4 tutuklu veya hükümlü Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Samsun Bafra T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hayatını kaybeden Mehmet Yeter’in ismi ailesi tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.  Ölen diğer 3 tutuklu ve hükümlüye ilişkin bilgiler Adalet Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılmamış; sadece açık cezaevlerinde 3 ölüm vakası şeklinde duyurulmuştur.

Enfekte Olan Tutuklu ve Hükümlüler

Şimdiye kadar en az 127 tutuklu ve hükümlünün enfekte olduğu bilinmektedir. İnfaz yasası düzenlemesi ile serbest kalan bazı hükümlülerin de testlerinin pozitif çıktığı basına yansımaktadır.

Enfekte Olan Cezaevi Personeli

Adalet Bakanlığı testi pozitif çıkan cezaevi personeli sayısını 79 olarak duyurmuştur. Yanı sıra aralarında cezaevi doktorlarının ve infaz koruma memurlarının da bulunduğu 52 personelin daha enfekte olduğuna dair basında bilgiler yer almış olup toplam sayısının en az 131 olduğu değerlendirilmektedir.

Tespitler

  • Adalet Bakanlığı sadece açık cezaevlerinde kalan 3 hükümlünün salgın nedeniyle hayatını kaybettiği yönünde resmî açıklama yapmıştı Ancak kapalı cezaevlerinde kalan 2 tutulu/hükümlünün de salgın nedeniyle vefat ettiği öğrenilmiştir. Bakanlığın kapalı cezaevlerindeki ölüm olaylarını kamuoyundan gizlediği değerlendirilmektedir.
  • Bakanlık tarafından genel açıklama yapılmakta ve hangi cezaevinde kaç enfekte olduğuna dair bilgiler kamuoyu ile paylaşmamaktadı
  • Cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülere test yapılmadığı için, cezaevlerindeki gerçek durum konusunda kesin bilgi elde edilememektedir.
  • Serbest kalan bazı hükümlülerin sonradan yapılan testlerinin pozitif çıkması nedeniyle, cezaevlerindeki salgın durumunun tespit edilen rakamların üzerinde olduğu değerlendirilmektedir.
  • Bir tutuklu ve hükümlünün salgına yakalandığı belirlenen herhangi bir cezaevinde, diğer tutuklu ve hükümlülerin de enfekte olma riski dikkate alındığına, belirtilen rakamlardan çok daha fazla muhtemel vaka olduğu değerlendirilmekte olup, Bakanlık tarafından gerekli tedbirleri alma ile kamuoyunu ve tutuklu/hükümlü yakınlarını bilgilendirme konusunda hatalı davrandığı değerlendirilmektedir.