Çorum cezaevinde koğuşların içinde karantina hücresi kurdular

Boldmedya’da yer alan habere göre Çorum Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler, ‘karantina hücresi’ uygulamasıyla salgının hedefi haline getirildi.

Hak ihlalleriyle gündemden hiç düşmeyen Çorum Cezaevinde koronavirüsü salgını nedeniyle akıl almaz bir karantina uygulaması yapılıyor. Adalet Bakanlığının talimatıyla cezaevlerinde karantina koğuşları oluşturuldu. Çorum Cezaevi yönetimi ise koğuşların içinde salgın başladığı gün ‘karantina hücresi’ kurdu. Yeni tutuklananlar ya da hastaneye gitmek zorunda kalanlar koğuşların içindeki bu hücrelerde 14 gün boyunca karantina altına alınıyor. Dışarından gelenler ya da hastaneye gidenler sürekli bu hücreye girip çıkmak zorunda bırakıldıklarından koğuştaki diğer mahkumlar için büyük risk oluşturuyor.

“AYRI BİR ODA…”

Çorum Cezaevindeki uygulamayı tutuklu yakını anne A.K, çocuğuyla yaptığı telefon görüşmesinden sonra öğrendi. A.K’nın Bold Medya’ya verdiği bilgi şöyle: “Benim evladım 15 kişilik bir koğuşta kalıyor. İki yıldır orada. Onların koğuşunun içinde bir hücre var. Yani koğuşun içinde ayrı bir oda, küçük. Evladım koğuşun sayısı artınca bazen kendileri de orayı kullandıklarını söylemişti. Cezaevi yönetimi dışarıdan gelenleri o hücrede karantina altında tutuyormuş. Evladımla geçen hafta görüşmüştük. O zaman söyledi. Bugün tekrar görüştük, hala daha oradaymış. O çıkınca başkası gelecek.”

Durumu cezaevi yönetimine bir dilekçe ile ileten mahpuslara ise “Biz bir şey yapamıyoruz, dışarından gelenleri almak zorundayız. Avukatlarınız Adalet Bakanlığı’na başvursun” cevabı verildi.

Çorum Cezaevinde koğuşların içine karantina hücresi kurdular!