Gergerlioğlu: Cezaevlerinde son 1 ayda 6 kişi koronavirüsten vefat etti

Kronos’da yer alan habere göre HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başta Van’da iki vatandaşın helikopterden atılması olmak üzere kritik olaylarda devreye girmemekle eleştirdi. Cezaevlerinde son bir ayda 6 mahpusun koronavirüsten hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

HDP Milletvekili Gergerlioğlu Adalet Bakanı Gül’ün cezaevlerindeki Covid vakalarıyla ilgili tek bir açıklama yapmadığını belirtti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, komisyon toplantısında Türkiye’de işkence ve kötü muamele vakalarının olduğunu, ancak görevi bunları araştırmak olan komisyonun bunu yapmadığını söyledi.

‘ZAMANINDA KARAKOLLARDA FİLİSTİN ASKILARI BULMUŞ BİR KOMİSYONDUR’ 

Gergerlioğlu, “İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı karakollara giderek Filistin askıları bulmuş bir komisyondur. Şu anda böyle bir çalışma yok” dedi.

İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı yargıya bağımlı olmadığını, kendi başına çalışmalar yaptığını kaydeden Gergerlioğlu, “Zamanında İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı karakollara giderek Filistin askıları bulmuş bir komisyondur. Şu anda böyle bir çalışma yok ama zamanında bu tür çalışmaları yapmış, bunların peşine düşmüş ve yetkilerini kullanmış bir komisyondur” ifadelerini kullandı.

“CEZAEVLERİNDE SON 1 AYDA 6 KİŞİ COVİD’DEN VEFAT ETTİ”

Gergerlioğlu konuşmasında, Adalet Bakanı’nın cezaevlerindeki Covid vakalarıyla ilgili tek bir açıklama yapmadığını belirterek, “Cezaevleri, insan hakları komisyonları için çok önemli bir yerdir, şu anda da zaten Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü raporu var karşımızda ama bu ülkede haziran ayından beri Adalet Bakanı cezaevlerindeki Covid vakalarıyla ilgili tek bir açıklama yapmıyor.

İnsanlar son derece tedirgin; mahpuslar, mahpus yakınları son derece tedirgin; büyük bir sıkıntı var ama bütün bunlara rağmen Bakan tek bir açıklama yapmıyor, kamuoyuna hep basından veyahut da bizim vasıtamızla vakalar yansıyor. Son bir ay içinde 6 tane Covid’den dolayı ölüm oldu. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri hiçbir açıklama yapmıyor ve bizim komisyonumuz da bu konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunmuyor, insanlar son derece tedirgin” değerlendirmesinde bulundu.

Gergerlioğlu: Cezaevlerinde son 1 ayda 6 kişi koronavirüsten vefat etti