Gergerlioğlu: Silivri Cezaevi’nde koronavirüs salgını hızla yayılıyor

Kronos’ta yer alan habere göre HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu; Silivri Cezaevi’nde koronavirüs (Covid-19) vakalarının kritik bir duruma geldiğini, 8 no’lu cezaevindeki C-6 koğuşundaki tüm tutukluların virüsü taşıdığını söyledi.

Gergerlioğlu: Silivri Cezaevi’nde koronavirüs salgını hızla yayılıyor
HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu; Silivri Cezaevi’nde koronavirüs (Covid-19) vakalarının kritik bir duruma geldiğini, 8 no’lu cezaevindeki C-6 koğuşundaki tüm tutukluların virüsü taşıdığını söyledi.

Silivri Cezaevi’nde bulunan tutukluların aileleri tarafından aktarılan bilgilere göre, cezaevinde koronavirüs (COVID-19) vakalarının arttığı, yetkililerin bu konuda yeterli açıklama yapmadığı belirtildi. Ailelerin ve tutuklu yakınlarının yaşanan bu durumdan endişeli olduğu kaydedildi.

DURUMU CİDDİ OLANLAR VAR AMA TEDAVİ UYGULANMIYOR

Eşi C-6 koğuşunda tutuklu olan ve ismini vermek istemeyen tutuklu yakını, koğuşta 30 kişinin test sonucunun pozitif olduğunu, 4 kişinin test sonucunun ise negatif çıktığını, diğer 2-3 kişi hakkında bilgi alamadıklarını söyledi. Test sonuçları negatif çıkan tutuklular başka koğuşa alınırken, sonucu pozitif çıkan tutuklular ise bir arada kalmaya devam ediyor ancak hiçbir tedavi uygulanmıyor dedi. Durumu ciddi olan tutukluların bulunduğunu dile getiren tutuklu yakını, “aslında olay yeni değil, iki hafta önce koğuşta yüksek ateş şikayeti olanlar vardı fakat durum ciddiye alınmadı.Böylece herkese yayıldı” dedi.

İsmini vermek istemeyen tutuklu yakını sözlerine şöyle devam etti:
Eşimin tomografi sonucuna göre virüs hala ciğerlere inmemiş, ama şuan hastalığın ileri aşamasında olan tutuklular var. Neden bir ilaç tedavisi uygulanmıyor diye sorduğumuzda ise herkesin tomografi sonuçlarının henüz çıkmamasını bahane ediyorlar. Tomografi sonucu çıkan hastalar neden diğer sonuçları beklemek zorunda bırakılıyor? Durumu ciddi olan tutuklular var. Bazı hastaların tomografi sonuçlarında virüs ciğerlere kadar inmiş. Yarın bir çok şey için geç olabilir. Yakınlarımızın durumundan endişeliyiz. Herkes bir koğuşa tıkılarak bir tedavi uygulanamaz.

ÖLMELERİ Mİ BEKLENİYOR?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Silivri Cezaevi’nde Covid-19 vakalarında ciddi artışlar olduğuna dikkat çekti. Daha önce Silivri 7 no’lu cezaevinde Covid-19 vakalarının olduğunu ve B-10, B-12, C-7 koğuşlarında Covid-19 vakalarına rastlandığını duyuran Gergerlioğlu, şimdi de Silivri 8 nolu cezaevindeki C-6 koğuşunda pozitif vakaların olduğunu ve vakaların 5 no’lu koğuşa da yayıldığını açıkladı.

“7 kişilik koğuşların kiminde 39 kişi kiminde 45 kişi kalıyor” diyen Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Silivri 7 noluda Covid 19 vakalarının B10, B12,C7 de çıktığını söylemiştim, Daha sonra sayıyı az göstererek Savcılık doğruladı. Şimdi de 8 noluda C6’da tüm koğuş Covid19(+), 5 nolu’ya da yayılmaya başlamış.
Ne zaman tahliye??
Ölmeleri mi bekleniyor?
@adalet_bakanlik
@ctekurumsal

Silivri’de tedirginlik büyüyor..!
‘İyi akşamlar eşim Şükrü Tuğrul Özşengül 54 yaşında Silivri cezaevi
8 nolu C-5’te açık kalp ameliyatı oldu yüksek tansiyon hastası bulunduğu koğuşta pozitif vakalar var 1. Derecede risk taşıyor çok endişe ediyoruz lütfen duyurur musunuz?’

Durum kritikleşiyor. Hesap verilemez hale ilerliyor..!
SİLİVRİ Cezaevi’nde 8 kişi Corona’dan yoğun bakıma kaldırıldığı, 191 kişiye de virüs bulaştığı iddiaları var 7 kişilik koğuşların kimisinde 39, kimisinde 45 kişi kalıyor,
Bu ortamda virüs son hızla yayılır @adalet_bakanlik”

Gergerlioğlu: Silivri Cezaevi’nde koronavirüs salgını hızla yayılıyor