Hakkımızda

Ülkemiz ve dünya olağanüstü bir dönemden geçiyor. Çok hızlı yayılan bir virüs kitlesel ölüm riskini beraberinde getirdiği için hükümetler halk sağlığını temin edebilmek ve can kaybını en aza indirmek için ciddi tedbirler alıyor. Cezaevleri de tutuklu ve hükümlülerin yaşam haklarınını korunması amacıyla tedbirler alınması gereken yerlerin başında geliyor.

Bu kapsamda STK’lar olarak cezaevlerinde yaşanan koronavirüs salgınını takip etmek ve raporlamak amacıyla bu projeyi başlattık. Amacımız, doğru bilgilerin paylaşılması suretiyle gerekli tedbirlerin en kısa sürede alınarak insanların yaşam haklarının tehlikeye girmesinin engellenmesine katkı sağlamaktır.

Türkiye’de halen 268’i kapalı, 83’ü açık cezaevi ve 4 tanesi de çocuk eğitimevi olmak üzere toplam 355 ceza infaz kurumu bulunmakta ve bu kurumlarda toplam 300.000 civarında tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Cezaevi nüfusunun %70’ini hükümlüler, %30’unu ise tutuklular oluşturmaktadır. Ayrıca, cezaevlerinde toplan 67.346 personel görev yapmaktadır.

Avrupa ülkelerinde her 100.000 kişide ortalama 100 kişi dünyada ise 100.000 kişide 146 kişi ceza infaz kurumlarında bulunmasına rağmen bu oran Türkiye’de 100.000 kişide 350’dir. Avrupa ülkelerinin üç katından, tüm ülkelerin ise iki katından fazladır.

Cezaevlerinde başlayacak bir salgın yaşamsal ciddi sorunlara neden olacağı için en kısa zamanda gerekli tüm tedbirlerin alınmasını umut ediyoruz.