İngiltere Eski Başsavcısı Lord Garnier The Times’e yazdı: İşbilen gibi siyasî mahkumlar koronavirüs tehlikesi altında

TR724’de yer alan habere göre İngiliz Lordlar Kamarası üyelerinden ve eski Muhafazakâr Parti milletvekili Lord Garnier (Edward Garnier), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs tehlikesine rağmen siyasî mahkumların hayatlarıyla oynadığını yazdı.

İngiltere’nin en eski gazetelerinden The Times’ta bir makale yayınlayan Lord Garnier, davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdığı tutuklu eski milletvekili İlhan İşbilen’in hikâyesini anlattı.

AİHM’e çağrı yapan makale, koronavirüs tehlikesiyle birlikte Türkiye’deki siyasî mahkumlarla ilgili bir karar vermenin aciliyet arz ettiğini duyurdu.

“Türkiye’deki hapishaneler, özellikle de virüsün yayılmasıyla birlikte İşbilen’in yaşındaki birisi için, sağlıksız ortamlar.”

Garnier, 2013’te yolsuzluk skandalı sonrasında başlayan süreci hatırlattıktan sonra şunları kaydetti: “Sayın İşbilen’in hatası sadece 2014’te AKP’den istifa etmek değil, Sayın Erdoğan’la Meclis’te ters düşüp partisinin okulları kapatmasına ve Sayın Gülen’e yönelik saldırılarına itiraz etmesiydi.”

Lordlar Kamarası üyesi Garnier, aynı zamanda önemli bir avukatlık bürosunun da sahibi ve bugüne kadar aralarında The Guardian gazetesinin de bulunduğu önde gelen basın kuruluşlarını ve eski Britanya Başbakanı John Major’ı da temsil etti.

Garnier’in yazdığına göre, İlhan İşbilen AKP’den istifa ettikten kısa sonra telefonları dinlenmeye başladı. Aralık 2015’te de hapse atıldı ve sonrasında ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

Makalede, İşbilen’in o günden bu yana yürüttüğü hukukî mücadelenin nasıl yanıtsız bırakıldığı da ele alınıyor.

İngiltere Eski Başsavcısı Lord Garnier The Times’e yazdı: İşbilen gibi siyasî mahkumlar koronavirüs tehlikesi altında