Kaç tutuklu enfekte oldu?

MA’da yer alan habere göre HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve kaç tutuklunun salgına yakalandığını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, sağlık hakkı ve gıdaya erişimde yaşanan zorluklar başta olmak üzere cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini Meclis’e taşıdı. Koronavirüs salgını nedeniyle en riskli yerlerin başında cezaevlerinin geldiğini belirten Güzel, infaz düzenlemesinde siyasi tutukluların kapsam dışı bırakıldığı hatırlatarak, “Özellikle 65 yaş üstü mahpuslar, çocukları ile kalan kadınlar, hasta mahpuslar, cezaevinde kalmaya devam etmektedir” dedi.
GÖRÜŞME TALEPLERİ 
Yemeklerin tüm mahpusların ihtiyacını karşılamada yetersiz olduğu, ek gıdanın sağlanmadığı, ücretini vererek dahi ek gıdaya erişmenin mümkün olmadığına dikkati çeken Güzel, önergenin devamında şunları kaydetti: “Kantinlerdeki ürünlerin pahalı ve ürün çeşitliliğinin az olduğu, diyet yemek verilmediği, ramazanla birlikte oruç tutmayan mahpuslara iftar ve sahur dışında yemek verilmediği, oruç tutan mahpuslara da yeterli besin verilmediği aileler tarafından belirtilmektedir.” Güzel, Diyarbakır Cezaevi savcılığıyla yapmak istediği görüşme talebine ise herhangi bir yanıtın verilmediğini paylaştı.
Güzel, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
“* Salgın sürecinde hapishanelere ilişkin, ailelerin tarafıma ilettikleri, basına ve insan hakları kurumlarının raporlarına yansıyan hak ihlallerinden haberdar mısınız?
* Hapishaneler söz konusu salgın için son derece risk barındıran ortamlardır. Bu kapsamda bakanlığınız bünyesinde hapishaneler için gerekli önlem ve müdahalelerin planlandığı bir kriz masası ya da herhangi komisyon kurulmuş mudur? Hapishaneler için ne gibi önlemler alınmıştır?
* 11 Mart’tan bu yana enfekte olan mahpus sayısı nedir? Salgın nedeniyle kaç mahpus yaşamını yitirmiştir?
* Pozitif vakaların tespit edildiği hapishaneler karantina altına alınmış mıdır? Şu ana kadar hapishanelerde kaç test yapılmıştır?
* Salgından en çok etkilenen ve risk grubunda olan 65 yaş üstü mahpusların, anneleriyle birlikte kalan çocukların ve hasta mahpusların salgından korunmaları için özel tedbirler alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir?
* Açık hapishanelerin izinler sebebiyle boşaltılması ile açık hapishanelerde hazırlanan yemeklerin dağıtımında ve yaşanan diğer beslenme sorunlardan haberdar mısınız?
* Hükümetin normalleşme sürecine geçildiğini ileri sürerek açma kararı aldığı alış veriş merkezlerine bir milyondan fazla kişinin akın ettiği bir süreçte, salgın gerekçesiyle Diyarbakır T-Tipi cezaevi yönetiminin randevumuza 1 saat kala  görüşmeyi iptal etmesinin gerekçesi nedir?
* Hapishane yönetimleri ile salgın sürecine dair bilgi almak, sağlık komisyonu üyesi olarak önerilerde bulunmak amacıyla yapmak istediğim görüşme talebinin savcılık tarafından reddedilmesinin gerekçesi nedir?”