Kanser hastası öğretmenin durumu ağırlaştı

Tr724’te yer alan habere göre Öğretmen Erdoğan Erduran, 10 aydır Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu. İleri derece kanser hastası olan Erduran, Kovid-19 hastalarıyla aynı koğuşta kaldığı için testleri pozitif çıktı.

Oğlu Ramazan Enes Erduran bu durumu gündeme getirerek, “Kanseri ilerleyen ve Kovid pozitif babamı cezaevinde ölüme terk ediyorlar. Lütfen çok geç olmadan sesimizi duyurmamıza yardım edin.” dedi.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan babası için paylaşımlarda bulunan Erduran, “Babamı kaybetmeden önce son bir ümit insan hakları için ulaşabileceğim her yere ulaşmaya çalışıyorum. Normal mesleği öğretmenlik olup haksız yere mahkum edilen ve şu an 10 aydır mahkum olan babam Antalya L Tipi Cezaevinde ileri derecede kanser hastası olmasına rağmen, 1 aya yakın süredir Kovid Pozitif çıkan mahkumların bulunduğu bir koğuşta zorla tutuluyor.” dedi.

Babasının ileri derece kanser hastası olmasına ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğuna dair raporun bulunmasına rağmen mahkemenin bu durumu göz önünde bulundurmadığını söyleyen Erduman şunları söyledi:

“Daha sonrasında kovid pozitif olduğu hastane raporunca doğrulanan mahkumlarla beraber herhangi bir hastalığı olmayan mahkumları 1 aydan uzun süredir aynı koğuşta tutmaktalar. Son olarak bugün (1 Ekim) evimize gelen sağlık ekiplerince babamın da kovid hastalığına yakalandığını öğrendik.”

“Cezaevi yetkilileri göz göre göre o koğuştaki insanları babam da dahil olmak üzere ölüme terkedip, gıda malzemelerini bile kapının altından itekliyorlar. Son olarak artık son hafta babamın bizi arayamamış olmasından dolayı o hakkını da elinden aldıkları bariz.”

“O koğuşta insanlar ölüyor, babam ölüme terkedilmiş durumda, hem kanser, hem kovid için tedavi görmesi gerekiyor, ve hapishane yetkilileri bu konuda laubali konuşup umarsızca telefonu yüzümüze kapatıyor. Lütfen çok geç olmadan sesimizi duyurmamıza yardım edin.”

‘Kanseri ilerleyen ve Kovid-19 olan babam cezaevinde ölüme terk ediliyor’