Silivri cezaevinde son durum: Pozitif vaka sayısı yükseliyor

Boldmedya’dan Cevheri Güven, Silivri cezaevindeki son durumu kaleme aldı.

Salgın Türkiye’nin farklı cezaevlerinde ilerliyor. Kovid-19’un görüldüğü Silivri Cezaevi’nde pozitif vaka sayısı yükselişte.

Kovid 19 salgını nedeniyle cezaevlerindeki durum her geçen gün kötüleşiyor. Farklı cezaevlerinde çok sayıda vaka Adalet Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılıklarınca da doğrulanırken, dikkatler yoğunluğu ve büyüklüğü nedeniyle Silivri Cezaevi’nin üzerinde.

Salgın nedeniyle açık görüşler iptal edilip telefon hakkı ikiye çıkarılırken, Silivri Cezaevinde bu durum farklı uygulanıyor. İki telefon hakkı birleştirilerek tek seferde 20 dakika olarak kullandırtılıyor. Bu nedenle Silivri’den hızlı bilgi almak oldukça güç. Bir diğer güçlük ise pozitif bir vakanın görüldüğü koğuştakilerin tamamının avukat görüş hakkı karantina gerekçesiyle iptal ediliyor. Bu nedenle avukatla tutukluların görüşmesi son günlerde nadiren gerçekleşebiliyor. Karantinada olanların aileleriyle telefon hakları da iptal ediliyor.

TUTUKLU YAKINI: “EŞİM FENALAŞIP BAYILDIĞINI SÖYLEDİ”

Görüştüğümüz bir tutuklu yakını eşiyle yaptığı son telefon görüşmesini aktardı:

“Eşim 7 nolu cezaevinin B10 koğuşunda kalıyor. Çarşamba günü telefon görüşmemiz vardı. Eşim ‘biraz ağır konuşacağım’ dedi. Böyle söyleyince tedirgin oldum çünkü normalde sıkıntılı bir durum olsa bile telefonda anlatmaz, bize belli etmez, hatta biz söyleyince uyarır. Kendisini halsiz hissettiğini, dün bayıldığını, koğuşta hasta tutuklular olduğunu, bugün tüm koğuşa test yapılacağını söyledi. Ramazan ayının ilk haftası yemekler çok kötüymüş sadece hazır gıdalar verilmiş. Sonra biraz düzelmiş. Dış kantin salgın nedeniyle kapalı olduğu için sebze ve meyve alamadıklarını söyledi.”

Tutuklu yakını, ancak üç gün sonra cezaevine ulaşabildiğini, eşinin testinin pozitif çıktığı bilgisinin verildiğini belirtti:

“Eşimin karantinaya alındığını, cezaevi doktoru kontrolünde ilaçlarını kullandığını söylediler. Aynı koğuşta kalan arkadaşlarla kontrol ettiğimizde e-nabızda Silivri Devlet Hastanesi’ne götürüldükleri ve akciğer filmi çekildiği görülüyor. Eşimin ve aynı koğuşta kalanların Silivri Devlet Hastanesi’nde mi cezaevinde mi olduğu bile net değil. Eşim normal şartlarda hasta olunca orucuna dikkat eder bırakmazdı. Oruç tutmayı iki gündür bıraktığını söyledi. Demekki kendini iyi hissetmiyor.”

KOĞUŞLAR ARASI DEĞİŞİKLİK HASTALIĞI YAYDI

Şuana kadar teyid edilmiş bilgilere göre Silivri kampüsünde 6, 7 ve 8. Cezaevlerinde pozitif vakalar görüldü.

Bu cezaevlerinde vaka sayısındaki artışın ise karantina koğuşları oluşturmak için koğuşlar arası transfer nedeniyle gerçekleştiği düşünülüyor.

Silivri 7 No’lu L Tipi Cezaevi’nde bulunan 25 yaşındaki Enes Karaduran, halen tedavi altında. 44 kişilik koğuşta kalan Karaduran’ın koğuşundaki 10 kişinin farklı koğuşlara sevkedildiği, B10 koğuşundaki pozitif vakaların bu sevkten sonra gerçekleştiği belirtiliyor.

Harbiyeli Karaduran’ın ağabeyi Mehmet Karaduran da Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, “Enes 7 kişilik koğuşta 44 kişi ile birlikte kalıyordu. Daha sonra 10 kişi başka bir koğuşa götürüldü.” sözleriyle bu bilgiyi teyid etti.

BAKIRKÖY BAŞSAVCILIĞI DOĞRULADI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise 8 Mayıs’ta yaptığı açıklamada 44 kişinin testinin pozitif çıkıtğını doğruladı:

“Silivri Ceza İnfaz Kurumu 7 numaralı L tipi Cezaevi’nde koronavirüs belirtileri gözlemlenen ve hemen akabinde sağlık kurumuna sevk edilen 2 tutuklu/hükümlünün KOVİD-19 testleri pozitif çıkmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde, iki şahısla temasta olduğu değerlendirilen tutuklu/hükümlüler üzerinde kapsamlı bir filyasyon çalışması yapılmıştır. Yapılan testlerde 42 tutuklu/hükümlünün daha KOVİD-19 testleri pozitif çıkmıştır. Odalarından derhal çıkarılarak izole edilen tutuklu/hükümlüler, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Kampüs Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdir. Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene, tetkik ve testlerin sonucunda herhangi bir semptom göstermeyen 40 tutuklu/hükümlünün tedavi ve takibinin, kurumda belirlenen izolasyon alanında doktor gözetiminde yapılmasına karar verilmiştir. Diğer 2 tutuklu/hükümlünün tedavisine ise bir süre daha hastane ortamında devam edilecektir.”

TELEFONLA ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL

Testi pozitif çıkanlar için cezaevi yönetiminin ayrı bir dahili telefon hattı ve bilgilendirme için birini görevlendirmesi gerektiği, Silivri cezaevinde kalanların ortak talebi.

Eşi B10 koğuşunda kalan tutuklu yakını bu durumdan yakınıyor:

“Eşim Çarşamba günü kötü olduğunu ve test yapılacağını söyledi, cezaevine ancak Cumartesi günü ulaşabildim. Şimdi arıyorum telefon sürekli meşgul.
Benim eşim ben ağır konuşacağım diye telefonda asla konuşmaz. En ufak olumsuzluk söylemez. Ama o gün çok sinirliydi. Demek ki çok gerginler. Eşimin 15. duruşması. Geçen haftaki duruşması yine ertelendi. Daha duruşma başlamadan erteleyeceklerini söylüyorlar, tüm arkadaşlarımın durumu böyle. Şimdi tahliye etmeyecekler de ne zaman tahliye edecekler.”

GIDA SORUNU

Bilgilendirme dışında cezaevlerindeki diğer büyük bir sorun ise gıda. Açık cezaevindeki tutukluların son infaz düzenlemesiyle serbest bırakılmasıyla cezaevlerinin mutfak kısımlarında büyük boşluk oluştu. Pekçok cezaevinde haftalarca sıcak yemek verilemedi.

Önlemler kapsamında dış kantinlerin kapatılması nedeniyle tutuklular meyve ve sebze alamıyor. Bu da bağışıklık sistemlerinin güçsüz kalmasına neden oluyor.

CEZAEVLERİNDEKORONA.COM

Adalet Bakanlığı, cezaevlerinden güncel ve sağlıklı bilgi alınabilecek iletişim hattı kurmuş değil. Güncel durumla ilgili düzenli açıklama da yapılmıyor. Boşluğu doldurmak için avukat grupları tarafından www.cezaevlerindekorona.com isimli bir web sitesi yayına başladı.

Aileler ve avukatlar bu siteye ulaşabildikleri bilgileri paylaşarak son sağlıklı bilgilerin tek havuzda oluşmasını sağlıyor.