Silivri’de salgın yayılıyor: 42 kişinin kaldığı yedi kişilik koğuşta Kovid-19 testi pozitif çıktı

Aktifhaber’de yer alan habere göre, geçtiğimiz cuma günü 44 tutuklu ve hükümlünün yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalandığı açıklanmasında sonra 20 bin civarında kişinin kaldığı Silivri Cezaevi’nde tehlike her geçen gün artıyor.

Cezaevi kampüsünde salgına yakalananların açıklanan rakamdan çok daha fazla olduğu ama önlem alınmadığı ortaya çıktı. HDP’li milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu kendine gönderilen bir mesajı paylaştı.

Mesajda kardeşinin Silivri 8 nolu Cezaevi’nde C6 koğuşunda kaldığını belirten bir kişi, “7 kişilik koğuşta 42 kişi kalıyorlar. E-nabizdan baktık covid test sonucu pozitif. İçlerinde kronik hastalıkları olanlar var. Lütfen yaşam hakkımızı elimizden almasınlar” ifadelerini kullandı.

Hastalarla ilgili kişisel sağlık bilgilerin işlendiği E-Nabız sisteminde ilgili hasta ile ilgili şu paylaşım yapıldı.

Gergerlioğlu: Ölmeleri mi bekleniyor?

Salgının Silivre’de yayılmaya başladığını söyleyen Gergerlioğlu ise Adalet Bakanlığı’na seslenerek, “Silivri 7 noluda Covid 19 vakalarının B10, B12,C7 de çıktığını söylemiştim, Daha sonra sayıyı az göstererek Savcılık doğruladı Şimdi de 8 noluda C6’da tüm koğuş Covid19(+),5 nolu’ya da yayılmaya başlamış Ne zaman tahliye?? Ölmeleri mi bekleniyor?” dedi.