SİVİL TOPLUMA ÇAĞRI

CEZAEVLERİNDE COVİD-19 TAKİP PROJESİ

https://cezaevindekorona.com

Solidarity with OTHERS derneği olarak Covid-19 salgının Türkiye cezaevlerindeki durumunu mercek altına almak suretiyle farkındalık oluşturmaya ve doğru bilgiler paylaşılarak gerekli tedbirlerin en kısa zamanda alınarak cezaevlerinde bulunan insanların yaşam haklarının tehlikeye girmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere hazırlanmış web sitesi üzerinden tüm bilgilerin paylaşılmasına başlamıştır.

Proje, vakaların görüldüğü cezaevlerini tespit etmeyi, bu cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlüler ile cezaevi personelinden enfekte olanların istatistiğini şeffaf bir şekilde kamuoyuna sunmayı hedeflemektedir.

Türkiye’deki mevcut iktidarın salgında en büyük risk gruplarından biri olarak gösterilen cezaevlerindeki gerçek durumu saklamaya çalışması, bu projenin en büyük motivasyonlarından birini teşkil etmektedir.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin yaşam ve sağlık hakları ile yakınlarının doğru bilgi alma haklarına duyulan saygının bir gereği olarak bu proje yürütülmeye çalışılacaktır.

Şu an itibariyle en az 20 farklı cezaevinde covid-19 vakası tespit edilmiştir. 6 tutuklu ve mahkum ise salgın nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Enfekte olan tutuklu ve hükümlü sayısının da en az 203 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca en az 137 cezaevi personelinin de enfekte olduğu düşünülmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki bu rakamlar sadece basına yansıyan verilerden elde edilmiş olup, gerçek sayıların çok daha yüksek olduğu değerlendirilmektedir.

Ayrıca haftalık bültenler ile gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya devam etmekteyiz. Bu çok önemli sorunun bütün ciddiyeti ve şeffaflığı ile ortaya konulabilmesi için, başta tutuklu yakınları olmak üzere insan hakları kuruluşlarını ve bütün duyarlı vatandaşları cezaevlerindeki gerçek durum konusunda daha hassas olmaya ve bilgi paylaşımına çağırıyoruz.