Türkiye cezaevlerin durumu Hollanda devlet televizyonunda

Tr724’de yer alan habere göre Hollanda Devlet Televizyonu NOS, başta Silivri olmak üzere Türkiye’deki hapishanelerde koronavirüs tehlikesinin her geçen gün arttığını duyurdu.

Türkiye Muhabiri Mitra Nazar imzalı haberde, Silivri cezaevinin Avrupa’nın en büyük ceza infaz kurumu olduğuna dikkat çekilerek, 11 bin kişilik  kapasitede olan cezaevinde bu sayının iki katından fazla mahkumun kaldığı belirtildi.

Mahkum ve tutuklu yakınlarına mikrofon tutulan haberde, durum şöyle özetlendi: “Silivri’de 107 tutukluya koronavirüs bulaştı. İlk belirtilerin görüldüğü mahkum Mayıs sonunda öldü. Ülkedeki diğer 384 hapishanede kaç kişiye virüs bulaştığı belirsiz. Ulusal rakamlar henüz açıklanmadı. Mahkumların akrabaları ve avukatları, enfeksiyon sayısının resmi olarak bildirilenden çok daha fazla olduğundan korkuyor. Sadece Silivri Hapishanesinin bir kanadında tutuklulardan düzinelerce hasta olduğu ortaya çıktı.”

25 yaşındaki oğlunun dört yıldır Silivri’de olduğunu belirten Ekrem Solmaz, “Nisan ayı sonlarında oğlumda semptomlar gelişti ve  6 Mayıs’ta koronavirüs için yapılan test pozitif çıktı. Test edilen 38 pozitif hastanın bir koğuşta tutulacağı haberini aldık. Oğlumun durumundan endişeleniyorum. Çünkü  komşu hücrelerdeki birçok mahkumun hasta olması endişelerimizi daha da arttırıyor.” ifadelerini kullandı

GERGERLİOĞLU: GÜNEŞ IŞIĞI YOK

NOS’un görüşlerine başvurduğu insan hakları savunucusu HDP Kocaeli  milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerindeki durumu şöyle anlattı:  “Yedi kişilik  koğuşlarda 35 mahkum bulunuyor. Yaşlı mahkumlar kötü koşullarda yıllardır orada bulunuyorlar. Mahkumlar güneş ışığı görmüyorlar, yeterince besleyici yiyecekler alamıyorlar. Genç ve yaşlı mahkumlar bu virüse karşı daha savunmasızlar. 45 kişiden oluşan, yedi kişinin alabileceği  bir hücrede olduğunuzda mesafenizi nasıl koruyabilirsiniz? Özellikle gençlerden ziyade yaşlılara bu virüs yayılırsa, birçok ölüm olacak. Konu ile ilgili olarak defalarca cezaevi koşulları hakkında meclise soruları sordum. Adalet Bakanlığı’ndan neler olduğu hakkında çok sınırlı bilgiler verdiler. Gerçek durumu gizlemek istedikleri izlenimini edindim.”

300 BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

NOS Televizyonu Türkiye Muhabiri Mitra Nazar, haberinde 2016’daki darbe girişimi sonrasında yüzbinlerce insanın gözaltına alınıp tutuklandığını söyledi. Nazar, ’’Özellikle Kürt ve Gülen hareketine mensup yüzbinlerce insanlar demir parmaklıklar arkasına atıldı. Yüz binlerce mahkum hala 2016 yılından bu güne değin tutuklu.O zamandan beri hapishanede ki mahkum sayısı önemli ölçüde arttı. Türkiye’de toplam 300 bin kişi gözaltına alındı’’ dedi.

UYSAL: TERÖR SUÇLAMASI MUHALİFLERİ SUSTURMANIN ARACI

NOS Televizyon, hapishanedeki siyasi mahkumların  avukatı Ceren Uysal’la da söyleşi yaptı. Uysal, “Terör suçlaması, Türk devletinin muhalifleri  susturması için mükemmel bir araç. Gazeteciler teröristler, akademisyenler teröristler, avukatlar terörist… Devlet politikasına karşı çıkan herkes terörizmden mahkum olma riski taşıyor. Artık koronavirüs salgını ile mahkumlar ekstra risk altındalar. Hemen tahliye edilmelerini istiyoruz.” açıklaasında bulundu.

Türkiye cezaevleri NOS’ta…